Rinnakkaissessiot 4: Teemaryhmät ja työpajat


Teemaryhmät koostuvat 3-4 alustuksesta/esityksestä kestoltaan noin 20 minuuttia/esitys. Teemaryhmän kesto on yhteensä 1,5 h.
Teemaryhmien kanssa samaan aikaan järjestetään työpajoja, joissa käsitellään päivien teemoihin liittyviä aiheita. Työpajan kesto on noin 1,5 h / työpaja.

Linkki: Kaikkien rinnakkaissessioiden abstraktit

 

Torstai, 17.8.2017 klo 12.30-14.00


Teemaryhmä 4A:
Digitaalisen oppimisen ja opettamisen kurssitoteutuksia sekä kokemuksia

  1. Luentosalista kotisohvalle opettajan kokemuksia etäosallistumisesta lähiopetukseen (Esitys)
    Laura Lappalainen, Vaasan yliopisto
  2. Primetime learning - yhteistoiminnallista ja vuorovaikutteista fysiikan opiskelua (Esitys)
    Pekka Koskinen, Jussi Maunuksela, Jyväskylän yliopisto
  3. Opiskelija päättämässä oman arvosanansa - itsearviointia matematiikan massakurssilla (Esitys)
    Jokke Häsä, Juuso Nieminen, Helsingin yliopisto
  4. Strömsö  do we have a problem? Henkilökohtainen digiloikka eli kokemuksia opetuksen ruohonjuuritason digitalisaatiosta Helsingin yliopistossa (Esitys)
    Olli-Pekka Penttinen, Helsingin yliopisto

Sali: C203 KURTEN, Tervahovi-rakennuksessa
Puheenjohtaja:
Pekka Koskinen


Teemaryhmä 4B:
Kauppatieteiden opetuksen monipuolista kehittämistä

  1. Tutkivaa oppimista kauppatieteissä (Esitys)
    Mirjami Ikonen, Teuvo Kantanen, Itä-Suomen yliopisto
  2. Opiskelijoiden oppimiskäsitykset ja vuoropuhelu verkko-opetuksessa
    Hellevi Lampimäki, Vaasan yliopisto
  3. Stepwise digitalization in marketing education (Esitys)
    Anu Norrgrann, Hanken

Sali: A201 PALOMÄKI, Tervahovi-rakennuksessa
Puheenjohtaja:
Anu Norrgrann

 

Teemaryhmä 4C:
Tulevaisuuteen suuntaavaa korkeakouluopetuksen kehittämistä

  1. Väitöstutkimusten hyödyntäminen opetuksen kehittämisessä - case ammattikorkeakoulut (Esitys)
    Mervi Friman, Hämeen ammattikorkeakoulu
  2. Tulevaisuuspyörällä osaavaan tulevaisuuteen (Esitys)
    Anne Hakala, Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  3. Pedamuotoilulla opintojaksosta koulutuspalvelu-tuotteeksi (Esitys)
    Satu Aksovaara, Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  4. Carpe Diem -  monimuotokoulutuksen kehittämistä tiimityönä
    Ilona Laakkonen, Jyväskylän ammattikorkeakoulu

Sali: B209 Kauppakamari-sali, Tervahovi-rakennuksessa
Puheenjohtaja:
Ilona Laakkonen

 

Teemaryhmät 4D:
Laatua digitaaliseen opetukseen eri välineillä

  1. Ubiikin 360o oppimisympäristön vaikuttavuus bioanalyytikkojen opinnoissa
    Mari Virtanen, Metropolia Ammattikorkeakoulu
  2. Podcast avointa sähköistä oppimista (Esitys)
    Vesa Paajanen, Itä-Suomen Yliopisto
  3. Laatua verkkototeutuksiin digitaalisilla työkaluilla (Esitys)
    Mari Varonen, Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  4. Miten (sähköiset) palautejärjestelmät vastaavat palautteen-käsittelylle asetettuihin tavoitteisiin? (Esitys)
    Jenni Koponen, Eetu-Pekka Heikkinen, Saara Luhtaanmäki, Metropolia Ammattikorkeakoulu, Oulun yliopisto

Sali: B201 WOLFF, Tervahovi-rakennuksessa
Puheenjohtaja:
Mari Virtanen

 

Teemaryhmä 4E:
Työelämään suuntaavia ja rajoja ylittäviä opetustoteutuksia

  1. Viestintä- ja kieliopinnot verkossa
    Kaisa Alanen, Susan Gamache, Tiina Männikkö, Tampereen yliopisto
  2. Luokkatandem-menetelmän kehittäminen VAMK:n insinööriopiskelijoiden ruotsinkielen opetuksessa (Esitys)
    Sari Isokangas ja Lotta Saarikoski, Vaasan ammattikorkeakoulu
  3. How do they do it in a top Asian university? (Esitys)
    Riikka Lahtinen, Tampereen teknillinen yliopisto
  4. Digitalous 2025 kehittämistiimit: Kokemuksia organisaatiorajat ylittävästä case-työskentelystä (Esitys)
    Leena Tynninen ja Marianne Viinikainen, LUT School of Business and Management ja Saimaan ammattikorkeakoulu

Sali: C209 Atria-Sali, Tervahovi-rakennuksessa
Puheenjohtaja:
Riikka Lahtinen

 

Työpajat:

14. Ammattikorkeakoulun opinnäytetyön ohjaus tiedonhankinnan ja -käytön kannalta
Kämäräinen Juha, Oulun yliopisto
Sali: D118, Tervahovi-rakennus

15. Mitä on kontaktiopetus digitalisoituvissa oppimisympäristöissä? (Esitys)
Erkki Pesonen ja Linda Hart, Itä-Suomen yliopisto, Helsingin yliopisto ja Tieteentekijöiden liitto
Sali: D103 Wetteri-Sali, Tervahovi-rakennus

16. Luontevaa yhteistyötä oppimisympäristöissä
Maire Syrjäkari ja Kimmo Mäki, Aalto-yliopisto/Haaga-Helia, Itä-Suomen yliopisto, Helsingin yliopisto, Tieteentekijöiden liitto
Sali: D102 Säästöpankki-Sali,  Tervahovi-rakennus

17. Tee helposti digitaalista interaktiivista oppimateriaalia TIMillä
Vesa Lappalainen, Jyväskylän yliopisto
Sali: B203 KPO-Sali, Tervahovi-rakennus

18. Korkeakoulujen henkilöstön pedagogisen ja digitaalisen opetus- ja ohjausosaamisen vahvistaminen
Mari Murtonen, Michael Uljens, Erkko Sointu, Ulla Klemola, Sanna Takala, Turun yliopisto
Sali: D115, Tervahovi-rakennus

19. Sähköä tentteihin (Esitys)
Taina Joutsenvirta, Kristian Lindqvist ja Outi Valkama, Helsingin yliopisto
Sali: K320 Tritonia-rakennuksessa

Päivitetty 07.09.2017 - Yliopisto-opettajan blogi
Login