Rinnakkaissessiot 3: Teemaryhmät ja työpajat


Teemaryhmät koostuvat 3-4 alustuksesta/esityksestä kestoltaan noin 20 minuuttia/esitys. Teemaryhmän kesto on yhteensä 1,5 h.
Teemaryhmien kanssa samaan aikaan järjestetään työpajoja, joissa käsitellään päivien teemoihin liittyviä aiheita. Työpajan kesto on noin 1,5 h / työpaja.

Linkki: Kaikkien rinnakkaissessioiden abstraktit

 

Torstai, 17.8.2017 klo 9.00–10.30

 

Teemaryhmä 3A:
Digipedagogisia ratkaisuja oppimisen ja opettamisen edistämiseen

  1. Uudelleensyntynyt Moodle:  Opiskelijan ja opettajan dashboard
    Ove Ritola, Timo Salonen ja Ari Hovila, Vaasan yliopisto
  2. Innovaationa pedagoginen nopean avun helpdesk eli pedadesk (Esitys)
    Anne Hakala, Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  3. TIM - vähemmän on enemmän (Esitys)
    Vesa Lappalainen, Informaatioteknologian tiedekunta, Jyväskylän yliopisto

Sali: C209 Atria-Sali, Tervahovi-rakennus
Puheenjohtaja:
Vesa Lappalainen


Teemaryhmä 3B:
Yliopistopedagogiikaa ja digitaalisointia

  1. Yliopistopedagogiikkaa verkossa
    Anni Rytkönen, Saara Repo ja Nina Katajavuori, Viivi Virtanen, Helsingin yliopisto
  2. Erfarenheter av att undervisa i en ALC-sal i en internationell blended-kurs i högskolepedagogik
    Lena Dafgård, Göteborgs universitet
  3. Opettajien yhteistyö yliopisto-opetuksen tieto- ja viestintäteknologisissa kehittämishankkeissa (Esitys)
    Anne Virtanen, Mikko Vesisenaho & Janne Fagerlund, Jyväskylän yliopisto
  4. Diggiloo diggiley digitaalisen opetus- ja oppimisympäristön kehittäminen Helsingin yliopistossa (Esitys)
    Pauliina Kupila, Ulla Lehtonen, Helsingin yliopisto, Opetusteknologiapalvelut

Sali: C203 KURTEN, Tervahovi-rakennus
Puheenjohtaja:
Viivi Virtanen


Teemaryhmä 3C:
Informaatiolukutaidon opetuksen kehittäminen

  1. Informaatiolukutaidon uudet kehykset tiedonhankintataitojen opetuksessa TTY:llä (Esitys)
    Miikka Sipilä, Mervi Miettinen, Johanna Tevaniemi
    Tampereen teknillisen yliopiston kirjasto
  2. Gradu valmiiksi viite kerrallaan: tiedonhaun graduklinikat (Esitys)
    Minna Toikka & Leeni Lehtiö, Turun yliopiston kirjasto
  3. Vertaistukea ja tietoista orientoitumista kandidaatintyöhön (Esitys)
    Jussi Maunuksela, Jyväskylän yliopisto
  4. Moniammatillinen ohjaaminen (Esitys)
    Katriina Uljas-Rautio, Lapin yliopisto

Sali: B209 Kauppakamari-sali, Tervahovi-rakennus
Puheenjohtaja:
Katriina Uljas-Rautio


Teemaryhmä
3D:
Innovaatioita digitaalisen oppimisen kautta

  1. Ennennäkemätön Future Factory –tulevaisuustyöpaja (Esitys)
    Paula Vaskuri, Miki Kallio, Merja Maikkola, Jyri Kononen, Oulun yliopisto
  2. Teaching User Innovation The challenge of cross-functional teams in digital learning environment
    Minna-Maarit Jaskari, Mona Enell-Nilsson, Jussi Kantola, University of Vaasa
  3. Innovaatioita ja yhteiskehittämistä verkossa - onnistumisia ja tuskan hetkiä (Esitys)
    Juha Hautanen, Jyväskylän ammattikorkeakoulu, Generator
  4. Embracing opportunities of digitalization - case Haaga-Helia Porvoo Campus Digiday (Esitys)
    Marcel van den Brom, Haaga-Helia Porvoo Campus

Sali: B201 WOLFF, Tervahovi-rakennus
Puheenjohtaja:
Minna-Maarit Jaskari


Teemaryhmä 3E:
Somea, journalismia ja digitoituja materiaaleja

  1. Some on tahdon asia! Opettajan ja opiskelijan some-osaaminen työelämän näkökulmasta
    Henna Ala-Kutsi ja Katja Laivo-Laakso, Turun yliopisto
  2. Toimitusten palautekäytännöt harjoittelijoiden kokemina
    Maarit Jaakkola, Tampereen yliopisto
  3. Datajournalisten menetelmien integrointi journalismiopetukseen (Esitys)
    Anu Kuusisto, Tampereen yliopisto
  4. Digitoidut käsikirjoitukset ja vanhat kirjat oppimisympäristöinä (Esitys)
    Matti Myllykoski, Helsingin yliopiston kirjasto

Sali: B203 KPO-Sali, Tervahovi-rakennus
Puheenjohtaja:
Matti Myllykoski

 

Työpajat:


9. Arvioinnin aarrearkku - uudistuva opetus ja oppiminen
Ulla Klemola, Pekka Koskinen, Heli Tyrväinen ja Helena Rasku-Puttonen, Jyväskylän yliopisto
Sali: D103 Wetteri-Sali, Tervahovi-rakennus

10. Vuorovaikutteisuus ja uudet toimintamallit suurilla verkkokursseilla
Taina Eriksson, Mirjami Ikonen, Turun yliopisto, Itä-suomen yliopisto
Sali: A201 PALOMÄKI-sali, Tervahovi-rakennus

11. Internetpohjaisten oppimispelien kehittäminen bakteriologian ja epidemiologian opetuksen tueksi eläinlääketieteellisessä tiedekunnassa (Esitys)
Joanna Koort, Heli I. Koskinen, Anna-Maija Virtala, Silja Åvall-Jääskeläinen, Eveliina Pakarinen,
Helsingin yliopisto, eläinlääketieteellinen tiedekunta
Sali: D115, Tervahovi-rakennus

12. Yliopisto-opintojen työelämäyhteistyön erilaisia toimintatapoja ja saatuja käytännön kokemuksia
Terhi Virkki-Hatakka, Kirsti Keltikangas
Sali: D102 Säästöpankki-Sali, Tervahovi-rakennus

13. Yliopistopedagogiikka-lehden kirjoittajakoulu
Anne Nevgi + toimittajat, Yliopistopedagogiikka-lehti
Sali: D118, Tervahovi-rakennus


Päivitetty 06.09.2017 - Yliopisto-opettajan blogi
Login